Helikon-Tex Gunfighter Shark Skin Multicamo

Grymt skön och snygg softshell från Helikon-tex. Jackan är i 4-vägs stretchmaterial i 3-lagers laminat. Ytterlagret i hållfast och tätvävt stretch, mellanlagret i membranfilm (PU) och innerlager i mjukt polyester/spandex. Lamineringen kallas Helikon-Tex Shark skin.
Skalet blir då både extremt smidigt, höghållfast, skyddar mot regn, släpper ut fukt och mjukt mot huden.
Jackan har en ordentlig krage med inbyggd huva. Huvan har dragskor och en liten skärm för hårt väder. Flera fickor: Två fickor på ärmarna, en på underarmen (perfekt för ID-kort, pengar eller småsaker som man lätt vill komma åt), två bröstfickor, två innerfickor samt två på rumpan (perfekt för att förvara extra handskar, strumpor eller mössa).
I armhålorna har jackan ventilationshål med dragkedja, helt kritiskt för att kunna behålla en god ventilation (det brukar sägas att 50% av fukten går ut genom membranet och 50% genom ventilation i skalplagg).
Kvalitetsdragkedjor från YKK.
kardborre på ärmarna för fäste av patches.

>
StorlekBröstmåttLängd FramRyggÄrm mätt från armhålaÄrm mätt från axelsöm
Small11469825765
Medium12071845867
Large12672866070
XLarge13473886271
XXLarge14074896372
XXXLarge14675906473

Alla mått är angivna i cm.

Helikon-tex tillverkar egentligen sina produkter i kamouflaget Camogrom. Camogrom är Helikon-tex variant av Cryes Multicam, men skillnaderna är ej märkbara. Största skillnaden är att det står Camogrom i mönstret. Camogrom används av de polska specialstyrkorna och andra förband som använder Helikon-tex produkter. Vi har valt att skriva Multicamo i rubriken för att underlätta för er kunder. Camogrom kommer att passa produkter som är tillverkade Crye Multicam eller motsvarande ACM.

Pris: 999 kr

REALISATION! Ordinarie pris 1749 kr -43% rabatt. Spara 750 kr

Gör ditt val här!

Bevaka slutsålda produkter via epost

Dessvärre har vi inte alla storlekar inne i lager. Om den aktuella produkten som du vill köpa inte finns i lager just nu, så kan vi skicka dig ett automatiskt mail när vi har fått in varan i lager (avser e-handeln). För att se våra butikers lagersaldon, se lite längre ned. Klicka på aktuell produkt nedan:

Lagersaldo i butikerna

Klicka här för att se lagersaldon för Stockholmsbutiken
Klicka här för att se lagersaldon för Göteborgsbutiken
Klicka här för att se lagersaldon för Malmöbutiken
Klicka här för att se lagersaldon för Slutarpsbutiken

Gilla produkten på Facebook

Viktig information

Leveranstid från 1-2 vardagar
Fraktfritt vid köp över 500 kr
Fraktkostnad från 0 kr
Posten0 kr
Privpak0 kr

Så räknas frakten ut

Artikelnummer: 26209

Produktfeedback

         Peter betygsatte 2016-11-04

Skicka feedback kring produkten till vår produktavdelning