✓
Fri retur med fraktsedel om du skulle ångra ditt köp
✓
På nätet sedan 2002: 500.000+ beställningar och 180.000+ kunder
✓
Nöjda kunder ★★★★★ med 4.8 av 5 möjliga på Prisjakt
Produktbeskrivning
Golden Eagle M8871 är ett gasdrivet airsofthagelgevär med pumprepetering som kan avfyra tre eller sex kulor samtidigt. Med tre separata innerpipor och spridningen från flera kulor passar det särskilt bra för CQB och airsoftspel på kortare avstånd.
Geväret drivs med Green Gas och har en konstruktion huvudsakligen i metall, med pumphandtag, pistolgrepp och justerbar kolv i polymer. Modellen bygger på den klassiska M870-designen men har modernare utformning med AR-inspirerat pistolgrepp, teleskopkolv och en Picatinnyrail för montering av exempelvis rödpunktsikte.
Välj mellan tre eller sex kulor per skott
M8871 har tre innerpipor och ett ställbart system för att avfyra antingen tre eller sex kulor samtidigt. Läget ändras med ett reglage vid patronutkastarluckan när pumphandtaget dragits bakåt.
I trekulorsläget avfyras en kula genom varje innerpipa, medan sexkulorsläget avfyrar två kulor per pipa. Det ger möjlighet att välja mellan en något tätare träffbild och större spridning på korta avstånd.
Geväret måste pumpas mellan varje avfyrning, precis som ett traditionellt pumphagelgevär. Hop-up är fast inställd.
Hylsmagasin med 30 kulors kapacitet
Ammunitionen matas från löstagbara hylsmagasin som efterliknar hagelpatroner. Varje hylsa rymmer 30 airsoftkulor, vilket ger upp till 10 avfyrningar med tre kulor eller 5 avfyrningar med sex kulor.
Tre hylsmagasin medföljer. Geväret använder Tokyo Marui-standard för hagelhylsor och är även kompatibelt med motsvarande hylsmagasin från exempelvis CYMA och ASG.
Hylsan sätts in genom laddluckan på undersidan. Det främre magasinröret kan dessutom användas för förvaring av en extra hylsa.
Justerbar kolv, Picatinnyrail och remfästen
Den teleskopiska kolven har sex lägen och gör det möjligt att anpassa gevärets längd mellan cirka 76 och 84 cm. Gastanken sitter i kolvtuben och fylls via en ventil som blir åtkomlig när kolven dras ut.
Ovanpå vapenkroppen sitter en 21 mm Picatinnyrail med ett ghost ring-baksikte. Railen gör det enkelt att montera ett rödpunktsikte om du föredrar det framför de mekaniska riktmedlen.
Geväret har även ett QD-remfäste baktill och en främre remögla för vapenrem. Säkringen sitter vid avtryckaren.
Specifikationer
Drivning:
Green Gas
Funktion:
Pumprepetering, 3 eller 6 kulor per skott
Utgångshastighet:
Ca 85–90 m/s med 0,20 g kulor
Anslagsenergi:
Max 1 J
Hop-up:
Fast
Antal innerpipor:
3 st
Innerpipslängd:
265 mm
Rekommenderad kulvikt:
0,20 g
Magasinkapacitet:
30 kulor per hylsa
Material:
Metall och polymer
Kolv:
Teleskopisk, 6 lägen
Längd:
Ca 760–840 mm
Vikt:
Ca 2750 g
Rail:
21 mm Picatinny
Säkring:
Manuell
Medföljer
Golden Eagle M8871 airsofthagelgevär
3 hylsmagasin med 30 kulors kapacitet vardera
Snabbladdare för hylsmagasinen
QD-remögla
Bruksanvisning
Observera: Gas och airsoftkulor köps separat. Som med andra gasdrivna airsoftvapen påverkas utgångshastigheten av bland annat gastyp och temperatur.
Uppgradering: Gasvapen uppgraderas i regel inte, viktigast är att underhålla dem med silikonolja så att packningar inte börjar läcka på grund av att de torkar. Förvara gastanken med gas i.
Det finns inga frågor och svar för den här produkten just nu.
Klicka här om du vill du ställa en fråga
Här kan du ställa frågor om produkten. För andra typer av frågor, vänligen kontakta vår kundtjänst. Frågor publiceras inte direkt utan först efter genomläsning och vi förbehåller oss rätten att ta bort ej relevanta frågor.
* Din epost visas inte på hemsidan utan används enbart för att informera dig att frågan har blivit besvarad och i sällsynta fall då vi har en följdfråga.
Produktbetyg
Det finns inga produktbetyg för den här produkten.