Produktbeskrivning
Umarex GLOCK G45 Gen5 MOS är en
officiellt licensierad gasdriven airsoftpistol med blowback, aluminiummantel och integrerat MOS-fäste för rödpunktsikte. Modellen kombinerar den kortare manteln från GLOCK 19 med den större greppstommen från GLOCK 17, vilket ger en pistol med kompaktare överdel men ett fullstort grepp.
Pistolen har GLOCKs originalmärkningar och en matt svart finish. Den uppdaterade konstruktionen med ett nytt nozzle-system ger
kraftigare blowback och tydligare rekylkänsla vid varje avfyrning. Med justerbar hop-up, tvåstegsavtryckare och möjlighet att använda gas med tryck upp till 150 PSI är G45 Gen5 MOS ett intressant alternativ för både airsoftspel och målskytte.
MOS-fäste för rödpunktsikte
Manteln är förberedd för
MOS (Modular Optic System), vilket gör det möjligt att montera rödpunktsikten direkt på pistolen med hjälp av en passande adapterplatta.
Systemet stöder sikten med Docter-, Trijicon-, C-More- och Leupold-footprint. Vilken adapterplatta som behövs beror på rödpunktsiktets infästning.
Observera att MOS-adapterplattor och rödpunktsikte köps separat.
De öppna riktmedlen är utbytbara och kompatibla med motsvarande originaltillbehör för GLOCK. Under pipan finns även en rail för montering av exempelvis vapenlampa.
Aluminiummantel och realistisk blowback
Manteln är tillverkad i aluminium och rör sig bakåt vid varje skott, precis som på en skarp halvautomatisk pistol. Ett uppdaterat nozzle-system förbättrar gasfördelningen och ger
kraftigare blowback med tydligare rekylkänsla.
Avtryckaren har två steg med en tydlig tryckpunkt och en avtryckarvikt på cirka 2,8 kg, motsvarande den skarpa förlagan. Den automatiska avtryckarsäkringen sitter integrerad i avtryckaren.
Även isärtagningen följer samma princip som hos den skarpa GLOCK-modellen, vilket underlättar rengöring och underhåll.
Justerbar hop-up och 20-skottsmagasin
G45 Gen5 MOS har
justerbar hop-up för att anpassa kulbanan efter kulvikt och önskat skjutavstånd. Rekommenderad kulvikt är 0,20–0,25 g och anslagsenergin är under 1 joule.
Det gasdrivna magasinet rymmer
20 airsoftkulor och har ett utseende som efterliknar originalmagasinet, inklusive markerade kontrollfönster. En snabbladdare medföljer för enklare laddning.
Pistolens mått är anpassade efter den skarpa modellen och den passar i kompatibla GLOCK-hölster. Vid användning av rödpunktsikte eller vapenlampa behöver även hölstret vara anpassat för dessa tillbehör.
Specifikationer
|
| Drivning: | Gas, GBB (Gas Blowback) |
| Kaliber: | 6 mm airsoft |
| Anslagsenergi: | Under 1,0 J |
| Magasinkapacitet: | 20 kulor |
| Blowback: | Ja |
| Hop-up: | Justerbar |
| Rekommenderad kulvikt: | 0,20–0,25 g |
| Material mantel: | Aluminium |
| Avtryckare: | Tvåstegs, ca 2,8 kg avtryckarvikt |
| Säkring: | Automatisk avtryckarsäkring |
| Optikfäste: | MOS, adapterplatta krävs |
| MOS-typ: | MOS 3 |
| Gastålighet: | Upp till 150 PSI |
| Innerpipslängd: | 98 mm |
| Längd: | 189 mm |
| Vikt: | 450 g |
| Färg: | Svart |
Medföljer
- Umarex GLOCK G45 Gen5 MOS airsoftpistol
- 20-skotts gasmagasin
- Snabbladdare
Observera: Gas och airsoftkulor köps separat. MOS-adapterplattor och rödpunktsikte ingår inte.