Språk och valuta Stäng
Vi har nöjda kunder! Prisjakt 4.6/5
★★★★★★★★★★
Utforska våra produkter
12-15 kr
69-79 kr
19-23 kr
5-6 kr
59-69 kr
Besök oss i sociala medier
Instagram Facebook
Namn: F Tveskägg
Foto: F Tveskägg[/caption]
Berätta om intresset för fotografering:
Fotograferingen är egentligen inget huvudintresse utan mer något som har vuxit fram pga av att jag länge ”levt online”. Redan innan sociala medier var något, så var jag aktiv på diverse forum och att kunna kommunicera projekt och händelser med foton hjälpte och fotandet följde av det. Sedan är jag ju lite av en samlare så utav bara farten blev det lite analoga kameror och därmed även utrustning för att framkalla film. Pysslandet och processen att fysiskt framkalla bilderna är ett nöje i sig.
Att jag började fota under spel var lite en bieffekt av att när jag arrade spel ville jag ju ha något att pyssla med medan jag höll koll på spelarna på banan, så jag tänkte - varför inte ta med kameran ut. Jag gillar ju att få bilder när jag är i action och det verkar de flesta andra också göra. Numera är det något att göra när rygg och knän börjar ge upp under vanliga söndagsspel. Även om folk ofta verkar vara nöjda med mina bilder är jag definitivt ingen fotograf, jag råkar bara äga en dyr kamera och gillar och knäppa lite, har knappt någon kunskap om själva fotandet.
[caption id="attachment_178" align="aligncenter" width="840"]
Foto: F Tveskägg[/caption]
Vad är dina bästa tips för att ta bättre bilder på airsoft/lajv motsvarande:
Kameran är ett verktyg. Det går inte att gå runt och vara orolig för linser och sånt. Gå ut på banan och var i spelet och fota. Att stå vid kanten med zoomlins ger inga kul foton. Viktigt är dock att försöka läsa spelet så man håller sig ur vägen och inte står i folks skottlinje, det händer oundvikligen och då får man ta några träffar så man vet att flytta på sig. Det är knepigt det där för man vill ju inte ha bara foton på ryggar och då är det i skottlinjen man måste placera sig. En annan sak är att inte stå och peka ut spelare med kameran. De kanske har gjort en riktigt sneaky flank och blir då inte hjälpta av att man röjer deras position.
[caption id="attachment_175" align="aligncenter" width="840"]
Foto: F Tveskägg[/caption]
Om man är nybörjare och vill komma igång, vad gör man då?
Kontakta någon i nån av alla airsoftgrupper och forum som finns. Om inte de vet spelare och bana nära dig så vet de vem du skall prata med. Sedan är det bara och dyka upp på spel. Min erfarenhet är att det brukar alltid gå att ordna fram en lånebössa om folk vill testa på.
Finns det något annat du vill tipsa om:
Vill pusha lite för postapokalypskonventet postcon där jag är med och arrangerar delar av airsoften. Vill man leva lite postapp-liv över en helg och testa på en massa nya saker, bland annat airsoft, så är detta ett utmärkt tillfälle då vi står för all utrustning som behövs för att spela.
Mer information finns här: http://postcon.se/
[caption id="attachment_180" align="aligncenter" width="910"]
Foto: Postcon.se[/caption]
Nyhetsbrev
Fyll i din epost för att prenumerera på vårt nyhetsbrev
180.000+ nöjda kunder
Fraktfritt över 600 kr
30 dagars öppet köp
1-2 dagars leverans
5.000+ artiklar