Productbeskrivning
Mycket prisvärda svarta kängor från märket Fostex. Detta är uppföljaren till våra succékängor Sniper boots, nu med praktisk och smidig side zip.
- Prisvärda och mycket omtyckta kängor
- Dragkedja på insidan för lätt av- och påtagning
- Lättburna och snygga, perfekt både till airsoftspel och vanliga promenader
Mer om Fostex Kängor Sniper Side Zip:
Material:
Utsidan tillverkad av buffelläder där kängan är som mest utsatt för slitage och övriga ytor täckt med nylonväv för att ge en välventilerad känga. Kängan är lätt fodrad med 3M thinsulate-foder som transporterar bort fukten från fötterna.
Kraftig, sydd och limmad, oljeresistent sula med bra grepp.
Funktioner:
Side zip är en dragkedja på sidan av kängan som gör den lättare att ta av och på. Dragkedjan är tillverkad av den marknadsledande tillverkaren YKK, högkvalitativ och väl tilltagen grovhet så att den inte är känslig för smuts och liknande. Dragkedjan har en skyddande läderplös med kardborre längs upp som skyddar själva dragkedjelöparen när den är uppdragen.Givetvis kan du om så önskas använda snörningen som på en vanlig känga.
Mycket lätta och luftiga kängor. Perfekta kängor för airsoft, stadspromenader eller skogsutflykter, där man vill ha en lätt och skyddande känga.tål fuktig mark, vattenpölar och liknande.
Tänk på detta:
Vi upplever dessa som något små i storlekarna, och vi rekommenderar dig att välja en storlek större än du brukar använda.
Köp gärna till en bra innersula, men tänk på att du kanske behöver beställa en storlek större för att få plats med en rejäl innersula.
Kängor med en kombination av läder och syntetmaterial tar du hand om genom att smörja med antingen läderfett eller vax på själva lädret och spraya gärna textilytorna med textilimpregnering.
Mockakängor vårdas med mockaborste och mockaspray.