



Varför Röda Stjärnan?
- Order skickas inom 1-2 dagar
- Stort sortiment
- Konkurrenskraftiga priser
- Trevlig kundtjänst
- Flera olika betalningsalternativ
- Ångerrätt 14 dagar
- Både butik och e-handel
AKLA Sårtvättare 2-pack
Pris: 5 kr
Mängdrabatt: köp fler och få mängdrabattAntal | Pris/st |
---|---|
1 st | 5 kr |
10-20 st | 4 kr |
20- st | 3 kr |
Aktuellt lagersaldo i webbshoppen: 130 st.
Fri frakt om du handlar för 500 kr eller mer
Artikelnummer: 31901
Mycket smidig antiseptisk sårtvättare. Om du får ett sår ute i skog och mark är det stor sannolikhet att det blir infekterat. Med AKLAs sårtvättare, som innehåller klorhexidin, tar du död på bakretierna i och runt såret. Försök använda sårtvätten så fort som möjligt efter skadan. När du sedan lägger på ett sterilt förband är sannolikheten att du får en infektion betydligt mindre.
Tvätta, rengör och byt sedan förband 1-3 gånger per dag.
Sårtvättaren innehåller RO-vatten och 0,05% klorhexidinlösning (bakteriedödande och konserverande).
Ny miljövänligare och mer lättöppnad förpackning kom under 2020. Den nya är vvit, den gamla silvrig.
Säljs i förpackning om 2st. Vi rekommenderar att du har 4-10st sårtvätt i din sjukvårdsutrustning så du kan fortsätta rengöra såret även om du har ett par dagar hem.
Vi på Röda Stjärnan har ofrivilligt testat dessa sårtvättar då en av oss lyckades skära av fingertoppen (jepp, Fällkniven gör vassa knivar). Trots en såryta på 1x1 cm på ett finger blev det ingen infektion. Endast AKLA sårtvätt användes, i kombination med enklare täckförband. En billig produkt som vi starkt rekommenderar.
AKLA är ett svenskt familjeägt företag, grundat redan 1926, med egen tillverkning av förbandsmaterial. För att kunna garantera deras kunder kvalitet och god service är de sedan 1995 certifierade enligt ISO9001 och ISO13485 samt enligt ISO14001. AKLA tillverkade exempelvis försvarsmaktens första förband M7800-116010-2.
Lagerstatus
Gilla på Facebook
Vi rekommenderar
Produktbetyg
- 16 st
- 4 st
- 0 st
- 0 st
- 0 st